page_title: המקדש הפרטי שלי וחורבנו המקדש הפרטי שלי וחורבנו | מוסדות שמ"ע :: מוסדות שמ"ע - שאו מרום עיניכם | הרב שלמה עופר

המקדש הפרטי שלי וחורבנו

Addthis Facebook Twitter Google+ Email Print
"מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך" כך מתעורר היהודי עם ההבנה כי הנשמה ששוכנת בתוכו היא בסך הכל מושאלת לו ע"י בורא עולם למען ישמור עליה מכל משמר ויגדיל את שוויה ע"י עשיית מצוות וריבוי מעשים טובים.
שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם | כ"ב תמוז ה'תשע"ד
בלב, שם שוכן לו בית מקדש קטן אשר כל כולו מוקדש לאבינו שבשמים, מקריבים אנו שם את הצער, הכאבים והסבל שאנו עוברים בעולם הזה ומוסיפים תפילה חמה לבורא עולם.. וכאשר הוא נותן לנו מידו הרחבה הרי מעלים אנו לפניו קרבן תודה ומודים לו על כל החסד שהוא עושה עמנו.

"וְכִי יִשְׁאַל אִישׁ מֵעִם רֵעֵהוּ וְנִשְׁבַּר אוֹ מֵת בְּעָלָיו אֵין עִמּוֹ שַׁלֵּם יְשַׁלֵּם. אִם בְּעָלָיו עִמּוֹ לֹא יְשַׁלֵּם" [ספר שמות, פרק כ"ב] אמר על כך אחד הצדיקים: לכשיגיע האדם לבית דין של מעלה ויעמוד למשפט, יביאו בפניו את כל עוונותיו וישאלו אותו מה טענתו על כי שגה כה רב, הגיעה עת פקודה, מה טוען הוא על כל חטאיו???

יאמר אותו אדם: רבונו של עולם, לא כך כתבת בתורתך "אִם בְּעָלָיו עִמּוֹ לֹא יְשַׁלֵּם"?
נשאתי אותך בלבבי יומם וליל, למיטתי בלילה נכנסתי עם "שמע ישראל" ובבוקר השכמתי קום עם "מודה אני".. במשך היום דיברתי אליך, התפללתי לפניך. אמנם, מידי פעם חטאתי אך מיד שבתי אליך והיית איתי כל הזמן.
אמר אותו צדיק כי אלוקים יקבל את טענתו ואכן יפתור אותו מן הדין!! אך מה יהיה על כל אותם שלא דואגים ללכת עם בורא עולם שחוטאים בלי הפסקה ובכך מרחיקים את האלוקים מליבם ומבית מקדשם עד אשר הם מחריבים אותו במו ידיהם? וכי מה יענו ליום פקודה ומה ישיבו לפני בית דין של מעלה?

לכל אדם יש בית מקדש קטן בלבו, הוא קצת חרב בשל עוונותינו, הוא קצת פרוץ בשל שנאת החנם ולשון הרע שלנו.. אך עם כל זאת, בורא עולם שוכן בתוכו, מחכה שנשפץ לכבודו את המקום שנגדיל אותו... אבל בית המקדש שלנו חרב ופרוץ...
הלב יכול להכיל הרבה, בית המקדש יכול לעמוד חי וקיים גם כאשר אנו חוטאים, הרי לשם כך נצטוונו להקריב בו קורבנות חטאת, אך יש דבר אחד שבית המקדש לא יכול לסבול, שהלב לא מסוגל להכיל.. "שנאת חינם!" השנאה שמכלה כל דבר טוב העומד בדרכה, שנאת האחר בלי כל סיבה הגיונית מלבד היותו האחר.. מבין כל העבירות הרי שזו שנאת חינם שמגרשת את בורא עולם מבית מקדשנו ומחרבת אותנו...

דפים קשורים

חורבן בית המקדש (לצפייה) הרב שלמה עופר | שאו מרום עינכים   כ"א תמוז ה'תשע"ב
הרב שלמה עופר שליט"א בשיעורו בהר חומה (10/07/2012 - כ' תמוז תשע"ב) על ימי בין המצרים וחורבן בית המקדש...
תהפוכות ליבי שמעון גווירץ | מוסדות שמ"ע   כ"ד אב ה'תשע"ג בצינורות ליבי טיילתי ויחד עם השסתומים נלחמתי או אז, גיליתי כי הלב אינו מקום למלחמות ולהאשמות. הלב הוא המועט המחזיק את המרובה, מקום קטן לאהוב הרבה... היי‚ אלוקים אתה שם? שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם   כ"ח סיון ה'תשע"ד אתה מתפלל ומתפלל, האם יש מישהו שעונה? איך הוא עונה? אתה מבקש ממנו דברים, הוא שולח? איך הוא שולח? האם שמעתם פעם על אדם שאלוקים עצר אותו ברחוב ונתן לו כסף להוצאות שבת? בסמטאות החורבן יעקב בן דוד - שער ברסלב   ז' אב ה'תשע"ג החומה בת מאות השנים הפחידה אותו. הוא צעד לידה, כמו מנסה לאמוד את עצמתה בטרם יבלע בעיר עליה היא שומרת. השמש יקדה בעוז, מנסה, כביכול, לשרוף את כל אשר השאיר אחריו טיטוס. חורבן בית המקדש (לצפייה) הרב שלמה עופר | שאו מרום עינכים   כ"א תמוז ה'תשע"ב
הרב שלמה עופר שליט"א בשיעורו בהר חומה (10/07/2012 - כ' תמוז תשע"ב) על ימי בין המצרים וחורבן בית המקדש...
שבעה עשר בתמוז - המנהגים שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם   ב' אב ה'תשע"ג מנהגי היום: תענית זו מציינת את היום שבו הובקעה חומת ירושלים. המשנה במסכת תענית מונה עוד ארבעה דברים מצערים שקרו בי"ז תמוז ועל כן קבעו חז"ל יום זה ליום צום עד ביאת גואל צדק במהרה בימינו. אמן.
שדות חובה מסומנים באדום

הירשם כאן לקבלת ניוזלטר!

שדות חובה מסומנים באדום