page_title: רבי ישראל אבוחצירא - בבא סאלי | ביוגרפיה רבי ישראל אבוחצירא - סידנא בבא סאלי | ביוגרפיה :: מוסדות שמ"ע - שאו מרום עיניכם | הרב שלמה עופר

רבי ישראל אבוחצירא - בבא סאלי | ביוגרפיה

Addthis Facebook Twitter Google+ Email Print

רבי ישראל אבוחצירא הידוע בכינויו ה′בבא סאלי′, נולד בראש השנה שנת ה′תר"נ, בעיר ריסאני שבמחוז תאפיללת שבמרוקו, לאביו רבי מסעוד אבוחצירא ב"ר יעקב אבוחצירא, ולאמו מרת עישה.

 

שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם | ה' שבט ה'תשע"ב

רבי ישראל אבוחצירא הידוע בכינויו ה′בבא סאלי′, נולד בראש השנה שנת ה′תר"נ, בעיר ריסאני שבמחוז תאפיללת שבמרוקו, לאביו רבי מסעוד אבוחצירא ב"ר יעקב אבוחצירא, ולאמו מרת עישה.

ילדותו:
כמי שגודל וחונך על ברכי הוריו שהיו מגדולי וחכמי מרוקו השקיע רבי ישראל את כל מרצו בתורה. בהיותו נער כבר היה לומד שמונה עשר שעות ברציפות, תוך כדי התעלמות מוחלטת מכל הסובב אותו. פעמים רבות היה רבי ישראל שוכח לאכול ולפעמים אף היה צם משבת לשבת. במשך ימות השבוע התנדר רבי ישראל מאכילת בשר ודגים אותם היה אוכל רק בשבתות.
פעם ראה אותו אביו מוכיח את אחד מעשירי ריסאני, פנה אליו אביו ואמר לו: שמור על פיך ולשונך ואל תוציא דבר קשה מפיך, כי את אשר תברך יבורך ואת אשר תאור יואר.

נישואיו:
כאשר הגיע רבי ישראל לגיל מצוות נשא לאשה את מרת פרחה בת אחותו אך לאחר שנים מועטות חלתה ונפטרה. בגיל שש עשרה נשא לאשה את מרת מרים לבית אמסלם, בהיותו בן ששים וחמש נשא לאשה את הרבנית מרת סימי, תיבדל לחיים, החיה עד היום בנתיבות וידועה כ′ללה סימי′

רבנותו:
בשנת ה′תרס"ח נפטר אביו רבי מסעוד. רבי ישראל שהיה אז בן שמונה עשר שנה בלבד מונה לראש ישיבה במקום אביו. שלש עשרה שנה החזיק בתפקיד ראש הישיבה, אותה הקים אביו, רבי מסעוד, על שם רבי יעקב אבוחצירא המכונה "אביר יעקב".
בשנת ה′תר"פ, כאשר מלאו לו שלושים שנה, התמנה לכהן כרב ראשי על כל מחוז תאפיללת.
 
עלייתו לארץ:
בשנת ה′תרפ"א עלה רבי ישראל לארץ, גר בירושלים ולמד בישיבת המקובלים ′בית א-ל′, לאחר זמן מה נאלץ רבנו לחזור למרוקו בגזירת רבו, רבי משה תורג′מן, אשר שלח אותו לחזק את בני הקהילה במחוז תפילאלת.
בשנת ה′תרפ"ב נתמנה כראב"ד בבודניב שבמרוקו.
באותם שנים סבלו יהודי מרוקו מגזירות ורדיפות נוראיות, אשתו ובנו, בבא מאיר, נאסרו והושלכו לכלא, ורק לאחר מאמצים רבים שוחררו.

בשנת ה′תרצ"ג שוב עלה רבנו לארץ. בתחילה גר בטבריה, שם נהג להשתטח על קברי צדיקים ולאחר זמן מה עבר לגור בירושלים ולמד בחברותא עם רבי עזרא עטייה בישיבת ′פורת יוסף′, לאחר תקופת מה שוב חזר למרוקו.
בשנת ה′ת"ש נקרא לכהן כאב"ד בארפוד.

בשנת ה′תשי"ב בקר שוב רבנו בארץ ונדד בין יבנה לאשקלון, גם ביקור זה היה קצר מאד ורבנו שב למרוקו.

שלש פעמים עלה רבנו לארץ לפני שהשתקע בה סופית. בפעם הראשונה אמר כי הוא שומע את השכינה בוכה ברחובות, בפעם השניה אמר כי השכינה כבר בוכה רק בבתים כי ברחובות יש טומאה, בפעם השלישית אמר כי גם בבתים כבר אינה בוכה כי אם בכותל המערבי.

בשנת ה′תשי"ד לא עמד יותר בגעגועיו ועלה שוב ארצה, הפעם כדי להשתקע בה סופית. רבנו בחר בנתיבות שבדרום הארץ כמקום לגור, ושם נשאר עד יום מותו ושם מנוחתו כבוד.

השפעתו:
רבנו התפרסם כקדוש עליון אשר כל ברכותיו מתקיימות. מאות ואלפים היו מגיעים להתברך מפיו להוושע ולקבל עצה מועילה. רבנו היה מקובל על כל העדות והחוגים, אשכנזים וספרדים כולם העריצו אותו, ביתו היה פתוח לכל ואהבת ישראל שבו הייתה לשם דבר.

פטירתו:
בשנותיו המאוחרות החל מצב בריאותו מתדרדר ורבנו הוצרך להתיר את נדרו על אכילת הבשר. בשנת ה′תשמ"ד, ביום ד′ לחודש שבט עלתה נשמתו בסערה השמיימה והוא השיב את נשמתו הקדושה ליוצרה.

ילדיו:
רבי מאיר בן פרחה, "בבא מאיר"
ללה שרה בת פרחה
ללה מחצ′י בת פרחה

אביגיל בת מרים
רבי ברוך בן מרים, בבא ברוך
פנינה בת מרים
עליזה בת מרים

אסתר בת סימי

מנכדיו:
ידועים הרבנים האדמו"ר רבי אלעזר, האדמו"ר רבי דוד, האדמו"ר רבי יקותיאל והאדמו"ר רבי רפאל, בניו של בבא מאיר זצ"ל.

רבי ישראל אבוחצירא - בבא סאלי | ביוגרפיה
דפים קשורים
גדולים מעשי צדיקים - פרק א' בפרקים אלו נעסוק בליבון מספר קושיות המתעוררות מכל נושא ההנהגה הניסית, ונביא בעזהש"י מספר מעשיות המופיעות לאורך הש"ס, להאיר עינינו בגדולתם של חכמינו הקדושים תנאים ואמוראים ובתחילה יש לחזור ולשנן דברי הרמב"ן כי "אין לאדם חלק בתורת משה רבנו ע"ה עד שיאמין שכל דברינו ומעשינו ומקרינו כלם ניסים, אין בהם טבע ומנהגו של עולם כלל" וישנה קושיה עצומה ונוראה: אם אנו מאמינים שהבורא יתברך בורא כל הנבראים ומהוה ומקיים את כלם, מה אם כן החידוש בנס? קרא עוד... סוד האמונה והתפילה | פרשת בא ויאמר ה' אל משה בא אל פרעה כי אני הכבדתי את ליבו (שמות י', א') חז"ל הקדושים מביאים שתי דעות, לכאורה 2 השקפות שיכולות לשפוך אור ומענה לשאלות ותהיות באמונה. קרא עוד... רבי שלום (מזרחי) שרעבי - הרש"ש | ביוגרפיה "ענו לו המלאכים כי בעגלות נמצאים הזכויות והעוונות אותם עשה במשך כל ימי חייו ועכשיו הם הולכים למאזניים לשקול אותם ולראות מה דינו, הלך אחריהם היהודי והנה הגיעו למקום עם מאזניים ענקיות ועשרות מלאכים מרוקנים את עגלותיהם פנימה, עבר זמן מה והנה רואה היהודי כי מצבו בכי רע וכף החובה נוטה מטה מטה, החל היהודי לבכות ואמר: 'מה עם כל הצרות והסבל שליוו אותי כל חיי?" קרא עוד...

דפים קשורים

אברהם אבינו | ביוגרפיה שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם   כ"א אלול ה'תשע"א

אברהם אבינו, נולד בשנת א'תתקמ"ח, באור כשדים שבדרום ארם נהריים, לאביו תרח מצאצאי שם בן נח, ולאמו אמתלאי בת כרנבו.

פרספקטיבה נכונה... שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם   ג' שבט ה'תשע"ב תינוקות, ילדים, נערים, גיל ההתבגרות או גיל המעבר, מבוגרים וזקנים, כולם, אבל כולם דואגים. עוצמת הדאגה משתנה ממקרה למקרה אך אין לה כל קשר לגיל. פדיחה באוטובוס דוד הוד | שאו מרום עיניכם   ו' טבת ה'תשע"ב "איבדתי תחושה" בפנים, פחדתי שהן חטפו עיוות קל באותו זמן, "ראיתי שחור" בעיניים והרגשתי סחרחורת. הרגשתי שאני מאבד שיווי משקל, רציתי לברוח,  רציתי לצרוח,  מה?!  אין חלונות פתאום, תפסיקו כבר להסתכל עלי... גדולים מעשי צדיקים - פרק א' הרב שלמה עופר | שאו מרום עינכים   ט"ז תמוז ה'תשע"ד בפרקים אלו נעסוק בליבון מספר קושיות המתעוררות מכל נושא ההנהגה הניסית, ונביא בעזהש"י מספר מעשיות המופיעות לאורך הש"ס, להאיר עינינו בגדולתם של חכמינו הקדושים תנאים ואמוראים ובתחילה יש לחזור ולשנן דברי הרמב"ן כי "אין לאדם חלק בתורת משה רבנו ע"ה עד שיאמין שכל דברינו ומעשינו ומקרינו כלם ניסים, אין בהם טבע ומנהגו של עולם כלל" וישנה קושיה עצומה ונוראה: אם אנו מאמינים שהבורא יתברך בורא כל הנבראים ומהוה ומקיים את כלם, מה אם כן החידוש בנס? סוד האמונה והתפילה | פרשת בא הרב שלמה עופר | שאו מרום עינכים   ו' שבט ה'תשע"ג

ויאמר ה' אל משה בא אל פרעה כי אני הכבדתי את ליבו (שמות י', א') חז"ל הקדושים מביאים שתי דעות, לכאורה 2 השקפות שיכולות לשפוך אור ומענה לשאלות ותהיות באמונה.

רבי שלום (מזרחי) שרעבי - הרש"ש | ביוגרפיה שמעון גווירץ | שאו מרום עיניכם   ח' שבט ה'תשע"ב

"ענו לו המלאכים כי בעגלות נמצאים הזכויות והעוונות אותם עשה במשך כל ימי חייו ועכשיו הם הולכים למאזניים לשקול אותם ולראות מה דינו, הלך אחריהם היהודי והנה הגיעו למקום עם מאזניים ענקיות ועשרות מלאכים מרוקנים את עגלותיהם פנימה, עבר זמן מה והנה רואה היהודי כי מצבו בכי רע וכף החובה נוטה מטה מטה, החל היהודי לבכות ואמר: 'מה עם כל הצרות והסבל שליוו אותי כל חיי?"

שדות חובה מסומנים באדום

הירשם כאן לקבלת ניוזלטר!

שדות חובה מסומנים באדום